A nyugtalan láb szindróma (RLS), vagy más néven Willis-Ekbom-kór, olyan állapot, amikor az ember erős késztetést érez arra, hogy a lábait mozgatja. Ez gyakran éjszaka érezhető, és olyan kellemetlen érzésekkel jár, mint a bizsergés, égés és fájdalom. Az RLS leginkább akkor érezhető, amikor a lábak nyugalomban vannak.
A lábak mozgatása átmeneti enyhülést hoz, azonban amint az ember megáll pihenni, az alsó végtagok nyugtalanságának érzése visszatér. Az RLS általában családban fordul elő, és gyakran okoz álmatlanságot.
A nyugtalan láb szindróma ismert kockázati tényezői és tünetei
A nyugtalan láb szindrómának nincs ismert oka, ami miatt a szakértők az „idiopátiás” kategóriába sorolják. Vannak esetek, amikor az RLS valamilyen alapbetegség, például vashiány miatt lép fel. Hosszú távú egészségügyi problémák, például krónikus vesebetegség, cukorbetegség, Parkinson-kór és reumás ízületi gyulladás, vagy olyan normális állapotok, mint a terhesség, szintén kiválthatják a szindrómát.
Bár a következők közvetlenül nem okoznak RLS-t, ismert, hogy súlyosbítják a tüneteket.
- Antidepresszánsok
- Pszichotikum-ellenes szerek
- Lítium
- Kalciumcsatorna-blokkolók
- Antihisztaminok
- Metoklopramid
- Túl sok dohányzás, koffein vagy alkohol
- Túlsúly
- Stressz
- A testmozgás hiánya
- Nem megfelelő alvás
Ennek az állapotnak a leggyakoribb tünetei a következők:
- Lábfájdalom
- Görcsök
- Bizsergés
- Viszketés
- Égő érzés
- Fájdalom
- Zsibbadás
A nyugtalan láb szindróma által érintett testrendszerek
Mivel az RLS gyakran éjszaka jelentkezik, és arra készteti az embert, hogy mozogjon, általában súlyos álmatlansághoz vezet. Ez kihat az ebben szenvedők életminőségére is, különösen azért, mert a megfelelő alvás szükséges a napközbeni megfelelő működéshez.
Az RLS-ben szenvedő betegekről az is ismert, hogy nagyobb a szorongás és a depresszió kockázata. Továbbá vannak olyan esetek, amikor a betegek a karjukon is érzik az RLS tüneteit, vagy a karok és lábak hirtelen rángatózásától szenvednek. közismertebb nevén a végtagok periodikus mozgásától.
Élelmiszerek vagy tápanyagok, amelyek megelőzhetik vagy enyhíthetik a nyugtalan láb szindrómát
A nyugtalan láb szindróma kellemetlen tüneteinek megelőzése vagy enyhítése érdekében a következőket kell beépíteni az étrendbe.
Vas – Mivel az RLS összefügg a vashiánnyal, érdemes vasban gazdag ételeket fogyasztani, például babot és lencsét, tofut, sült burgonyát, kesudiót, spenótot, valamint májat és más szervi húsokat.
Folsav – Segít a vérszegénység kezelésében azáltal, hogy új sejteket, köztük vörösvértesteket termel. Az olyan élelmiszerek, mint a spárga, a brokkoli, a citrusfélék, az okra és a kelbimbó jó folsavforrások.
Magnézium – Tanulmányozták, mint olyan kiegészítőt, amely az RLS kezelésére alkalmas, mivel képes stabilizálni a neuronmembránokat. Néhány magnéziumban gazdag élelmiszer az avokádó, a diófélék, a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonafélék és a banán.
Diosmin – Támogatja a vénás működést, ami lehetővé teszi a krónikus vénás betegségek megelőzését vagy enyhítését. Ez megtalálható a citruslevekben, mint például a limonádékban. és gyógynövényekben, mint például a borsmenta.
A nyugtalan láb szindróma kezelési és kezelési lehetőségei
A nyugtalan láb szindróma kezelése az állapot intenzitásától függően változik. Vannak, akiknek megszabadulnak tőle, ha az alapbetegséget kezelik. Vannak azonban súlyosabb esetek, amelyeknél felírt gyógyszeres kezelésre van szükség.
Az RLS esetében a vaspótlás az első számú megoldás, mivel az állapot nagymértékben összefügg a vérszegénységgel. Az RLS egyéb ismert gyógymódjai a következők:
- Az étrend megváltoztatása
- Rendszeres testmozgás
- Rendszeres, egészséges alvási szokások kialakítása
- Jóga és más nyújtási módszerek végzése
- Masszázs
- A dohányzásról való leszokás
- Az alkohol- és koffeinfogyasztás csökkentése
- A stressz kezelése