A magas fehérjetartalmú diéta a testsúlyukat kezelő emberek számára készült diétatípus. Hangsúlyt fektet a fehérjében gazdag élelmiszerek bevitelére, és elősegíti az izomnövekedést. A magas fehérjetartalmú étrendek jellemzően 27-68 százalék fehérjét tartalmaznak. A magas fehérjetartalmú étrendnek különböző típusai léteznek; ezek többsége azonban veszélyes lehet az általános egészségre, mivel a húsok és a magas fehérjetartalmú élelmiszerek fogyasztására összpontosítanak, amelyek telített zsírokat és magas összzsírtartalmat tartalmaznak. A magas fehérjetartalmú diéta előnyeit élvezhetik többek között a testépítők, a fogyni vágyók, a magas cukor- és szénhidráttartalmú étrenddel rendelkező egyének, valamint a középkorúak.
Ez a fajta diéta azonban nem mindenkinek való. Ha máj- vagy vesebetegségben, illetve cukorbetegségben szenved, fontos, hogy először konzultáljon orvosával, mielőtt alkalmazkodik ehhez a fajta étrendhez, mert ronthat az állapotán. Ráadásul egyesek nehezen jutnak elegendő rosthoz a fehérjedús étrend mellett, vagy végül túl sok telített zsírt fogyasztanak, ami a későbbiekben egészségügyi problémákhoz vezethet.
A magas fehérjetartalmú étrend előnyei
A fehérje fontos tápanyag, amely a szervezetben számos funkcióban játszik szerepet, például a szövetek, sejtek és izmok építésében. A hormonok és az antitestek termeléséért is felelős. A magas fehérjetartalmú étrend segíthet az egyénnek az izomtömeg növelésében és az erősebbé válásban. Mivel az izomszövet főként fehérjéből áll, a magas fehérjetartalmú étrend segít az izmok gyorsabb felépítésében. Mivel több izom lesz, az erő is megnő. Ezenkívül a magas fehérjetartalmú étrend segít abban, hogy az ember hosszabb ideig jóllakottnak és telítettnek érezze magát. A fehérje növeli a hormonok termelését, beleértve a PYY-t és a GLP-1-et, amelyek mindegyike teltségérzetet és elégedettséget okoz. Továbbá a fehérje segít csökkenteni a „ghrelin” vagy az éhséghormon szintjét. A magas fehérjetartalmú diéta növelheti az elégetett kalóriák számát is. A fehérje emésztése 20-35 százalékkal fokozhatja az anyagcserét, szemben a szénhidrát vagy a zsír emésztése esetén tapasztalható 5-15 százalékos növekedéssel. Mivel a magas fehérjetartalmú étrend elnyomhatja az étvágyat, elősegítheti a jóllakottságot és fokozhatja az anyagcserét, segíthet a fogyásban is. A fehérjefogyasztás növelése tanulmányok szerint elősegítheti a súly- és zsírvesztést. Ez az étrend segíthet az öregedés során bekövetkező izomvesztés csökkentésében is, elősegítheti a csontok egészségét, és javíthatja a műtétekhez és sérülésekhez kapcsolódó sebek gyógyulását.
A magas fehérjetartalmú étrendben jellemzően megtalálható élelmiszerek
A HealthLine egyik bejegyzése szerint. com szerint a magas fehérjetartalmú étrendben jellemzően megtalálható élelmiszerek közé tartozik a tojás, a mandula, a csirkemell, a zab, a sajt, például a túró, a parmezán, a svájci sajt és a mozzarella, a görög joghurt, a tej, a brokkoli, a sovány marhahús, tonhal, quinoa, tejsavófehérje-kiegészítők, lencse, szójabab, csicseriborsó, vesebab, Ezekiel kenyér, magvak, például tökmag, lenmag, napraforgómag és chia mag, pulykamell, hal, garnélarák, kelbimbó és földimogyoró.
A magas fehérjetartalmú étrend által támogatott testrendszerek
A magas fehérjetartalmú étrend által támogatott testrendszerek közé tartozik az emésztőrendszer, az izomrendszer, az immunrendszer, a csontrendszer és az endokrin rendszer.