A kálium a szív, a vesék, az izmok, az idegek és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyag. Általában az elfogyasztott élelmiszerekkel jut hozzá. Vannak azonban bizonyos betegségek, például a vesebetegségek és a hányással és hasmenéssel járó gyomor-bélrendszeri betegségek, valamint gyógyszerek, amelyek kivonják a káliumot a szervezetből. Ezért káliumpótlás ajánlott az elvesztett kálium pótlására és a káliumhiány megelőzésére. A magas vérnyomás kezelésére és a stroke megelőzésére is használják. Bizonyos esetekben a káliumot a magas kalciumszint, a Menière-kór, a talliummérgezés, az inzulinrezisztencia, a menopauza tünetei és a csecsemőkólika kezelésére használják.
A kálium-kiegészítők különböző formákban kaphatók: szájon át szedhető folyadék, por, granulátum, pezsgőtabletta, normál tabletta, retard tabletta és retard kapszula. Általában naponta kétszer-négyszer, étkezés közben vagy közvetlenül étkezés után kell bevenni őket. A kálium minden formáját egy pohár vízzel vagy gyümölcslével kell bevenni.
A kálium ismert mellékhatásai
A kálium káros mellékhatásokat is okozhat, ha valaki a megfelelő ajánlott 4700 mg-os bevitelnél többet fogyaszt. A káliumtoxicitás a kálium-kiegészítők rendkívül magas beviteléhez kapcsolódik. Élelmiszerekkel kapcsolatos káliumtoxicitásról azonban nem érkezett jelentés. A túl sok kálium égő vagy bizsergő érzést, általános gyengeséget, bénulást, erőtlenséget, szédülést, szellemi zavartságot, alacsony vérnyomást, szívritmuszavarokat és halált okozhat.
A kálium a következő mellékhatásokat okozhatja:
- Hasmenés
- Gyomorpanaszok
- Hányás
- A kálium által károsított szervrendszerek
- A túl sok kálium bevitele által károsított testrendszerek közé tartozik az anyagcsere- és a gyomor-bélrendszer.
A káliumhoz hasonló hatású élelmiszerek vagy tápanyagok
A következő élelmiszereknek hasonló hatásuk van, mint a káliumpótlásnak, mivel természetes módon gazdagok káliumban:
- Avokádó
- Banán
- Cékla
- Kagyló
- Kókuszvíz
- Narancs és narancslé
- Paszternák
- Burgonya és édesburgonya
- Lazac
- Spenót
- Mángold
- Paradicsomszósz
- Fehérbab
- Joghurt
A kálium mellékhatásainak kezelése, kezelési tervei
Az alábbiakban a kálium egyik mellékhatásának, a hasmenésnek a természetes kezelési módjai következnek:
Maradjon hidratált. Hidratált maradhat tiszta folyadékok, például tiszta húsleves és víz fogyasztásával, valamint a koffeines, alkoholos és cukros italok fogyasztásának kerülésével.
Étkezzen bőséges étrendet. A hasmenés első 24 órájában csak tiszta folyadékot fogyasszon. Ezután fokozatosan építsen be az étrendjébe ínycsiklandó ételeket. Néhány ínycsiklandó étel közé tartozik a banán, a rizs, az almaszósz és a pirítós.