Az Atkins-diéta minden húsimádó fogyókúrázó álma. Dr. Robert Atkins alkotta meg, akit Alfred W. Pennington 1958-ban megjelent „Fogyáscsökkentés” című kutatási cikke inspirált. Az Atkins-diéta az egyik legnépszerűbb fogyókúrás módszer. Az Atkins-diéta négy fázisból áll: Indukció, Folyamatos fogyás (kiegyensúlyozás), Előfenntartás és Egész életen át tartó fenntartás.
Az indukciós fázisban a szénhidrátbevitelt mindössze napi 20 grammra korlátozzák, ami alacsonyabb, mint az átlagos amerikaiak 250 grammos szénhidrátbevitele. Ebben a szakaszban búcsút kell mondania kedvenc szénhidrátjainak. Viszont korlátlan mennyiségű húst és zsíros ételeket ehetsz. Ez az a fázis, amikor a szervezet a szénhidrátégetésről átáll a zsírégetésre, amit ketózisnak is neveznek.
A második fázist nevezhetjük „folyamatos fogyásnak” vagy egyensúlyozó fázisnak. Ekkor a napi szénhidrátbevitelt 10 grammról 25 és 50 gramm közötti mennyiségre növelheted.
A fenntartás előtti fázis az, amikor már csak 5-10 kilót kell leadnod. A fenntartás előtti fázisban napi 10 grammal kell növelned a szénhidrátbevitelt, heti rendszerességgel. Az ötlet az, hogy a fogyást heti egy kilóra lassítsd le, amíg el nem éred a célsúlyodat.
Az utolsó fázist élethosszig tartó karbantartásnak nevezzük. Ez a szakasz a súlyod megtartásáról szól. Napi 90 grammnál kevesebb szénhidrátot fogsz fogyasztani, de újra eheted a kedvenc gyümölcseidet és zöldségeidet is (mivel az első három szakaszban ezek nem engedélyezettek).
Az Atkins-diéta erősen vitatott fogyókúrás módszer, mivel a gyümölcsök, zöldségek és élelmi rostok hiánya miatt megnőhet a krónikus betegségek kockázata. A hiány pótlására az Atkins-diéta a napi étrend részeként vitamin- és ásványianyag-kiegészítők szedését javasolja.
Az Atkins-diéta előnyei
Az egész életen át tartó diéta betartása pozitív és negatív mellékhatásokkal egyaránt jár. A szénhidrátok és a glükóz jelentős hiánya miatt a szervezet ketózisba fordul, hogy elégesse a felesleges zsírokat. Azoknak is jót tesz, akiknél 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizáltak, mivel szabályozza a vércukorszintet, így megakadályozza a túlevést.
Az Atkins-diéta azonban arról is ismert, hogy károsítja a csontokat, a veséket, a szívet és a májat, mivel hiányoznak a természetes forrásokból, például gyümölcsökből, zöldségekből és teljes kiőrlésű gabonafélékből származó vitaminok és ásványi anyagok. Az Atkins-diéta néhány negatív mellékhatása közé tartozik a fejfájás, a szédülés, a gyengeség, a fáradtság, a székrekedés, a rossz lehelet, a szájszárazság, sőt a rák egyes formái is. Bármilyen diéta megkezdése előtt mindig konzultáljon táplálkozási szakemberrel.
Az Atkins-diétában jellemzően megtalálható élelmiszerek
Az alábbi élelmiszereket javasolja az Atkins-diéta:
- Hús – marhahús, sertéshús, csirke, bárányhús.
- Tenger gyümölcsei – Lazac, pisztráng, szardínia.
- Tojás – Csirke, fürj, halikra.
- Alacsony szénhidráttartalmú zöldségek – Brokkoli, kelkáposzta, spárga.
- Teljes zsírtartalmú tejtermékek – Vaj, tejszín, sajt, teljes zsírtartalmú joghurt.
- Diófélék és magvak – Mandula, makadámiadió, dió, dió, napraforgómag.
- Egészséges zsírok – Extra szűz olívaolaj, kókuszolaj, avokádóolaj.
Az Atkins-diétában kerülni (vagy minimalizálni) kell a következők bevitelét:
- Cukros ételek – Üdítőitalok, sütemények, édességek.
- Gabonák – Búza, tönkölybúza, rizs.
- „Diétás” és „zsírszegény” ételeket – Ezek általában sok cukrot tartalmaznak.
- Hüvelyesek – Lencse, bab, csicseriborsó.
- Magas szénhidráttartalmú gyümölcsök és zöldségek – Banán, alma, szőlő, sárgarépa.
Az Atkins-diéta által támogatott testrendszerek
Ez az étrend támogatja a 2-es típusú cukorbetegeket, és szabályozza a vércukorszintet. Egyes tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a vesék, a szív és a máj számára is problémákat okozhat. Megnövekedett koleszterinszintet is okozhat.