A szervezetnek szüksége van a sóra a megfelelő működéshez. A só nátriumot tartalmaz, amely segít a szervezetnek számos funkció szabályozásában. A túl sok nátrium azonban ártalmas lehet, és a legtöbb ember az ételeiben lévő vagy azokhoz hozzáadott sóból szerzi be az étrendi nátriumot. A nátriumban szegény étrend jellemzően csak kevesebb mint 2300 milligramm (mg) nátriumot tartalmaz naponta, míg egyesek még a nátriumbevitelt is korlátozzák napi 1500 mg-ra vagy annál kevesebbre. Az alacsony nátriumtartalmú étrend nem tartalmazhat feldolgozott élelmiszereket, például pácolt vagy füstölt húsokat, szalonnát, hotdogot, kolbászt, bolognai sonkát és szalámit; szardellát, olajbogyót, savanyúságot, savanyú káposztát, szójaszószt, Worcestershire-szószt, paradicsom- és egyéb zöldségleveket; sajtot, palackozott salátaönteteket, salátaöntet-keveréket; valamint snack-ételeket, például chipset és kekszet.

Az alacsony nátriumtartalmú étrend előnyei

Az alacsony nátriumtartalmú étrendnek számos egészségügyi előnye van. Az egyik ilyen, hogy csökkentheti a vérnyomást. Az alacsony nátriumtartalmú étrend hatékony módja lehet a magas vérnyomás vagy magas vérnyomás csökkentésének. A só hozzájárul a magas vérnyomáshoz, és a kevesebb só bevitele azt jelenti, hogy kevesebb víz marad meg. Ez segít csökkenteni a szív térfogati terhelését vagy megterhelését, és csökkenti a vérnyomást. Ezenkívül kezelheti a rezisztens magas vérnyomást.

Az ilyen típusú étrend másik előnye, hogy potenciálisan csökkentheti a szívroham és a stroke kockázatát. Ha csökken a vérnyomás, akkor a szívroham és a stroke kockázata is csökken. Továbbá az alacsony nátriumtartalmú diéta csökkentheti a szívelégtelenség, veseelégtelenség vagy májelégtelenség tüneteit, például a folyadéktúlterhelést, például a lábdagadást, az arcduzzanatot és a hasban vagy a tüdőben lévő vizet. Egyes tanulmányok szerint az alacsony nátriumtartalmú étrend segíthet megelőzni a cukorbetegséget, az Alzheimer-kórt, a puffadást, a csontritkulást, a gyomorrákot és az asztmát is.

Az alacsony nátriumtartalmú étrendben jellemzően megtalálható élelmiszerek

A HealthFinder.gov bejegyzése szerint néhány olyan élelmiszer, amely jellemzően megtalálható az alacsony nátriumtartalmú diétában, a következők:

Friss gyümölcsök, például alma, narancs vagy banán.
Friss zöldségek, mint például spenót, sárgarépa vagy brokkoli
Fagyasztott zöldségek hozzáadott szósz nélkül
Alacsony nátriumtartalmú vagy só hozzáadása nélkül készült zöldségkonzervek
Alacsony nátriumtartalmú zöldséglé
Cukrozatlan fagyasztott vagy szárított gyümölcsök
Vízbe vagy 100 százalékos gyümölcslébe csomagolt gyümölcskonzervek, nem szirupba csomagolva
Rizs vagy tészta
Édesítés nélküli zabpehely
Sótlan pattogatott kukorica
Hal vagy kagyló
Csirke- vagy pulykamell bőr nélkül
Sovány marha- vagy sertéshús
Sótlan diófélék és magvak
Szárított borsó és bab
„só hozzáadása nélkül” vagy „alacsony nátriumtartalmú” címkével ellátott babkonzervek
Tojás
Tejtermékek, például zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tej és joghurt, alacsony vagy csökkentett nátriumtartalmú sajt, hozzáadott kalciummal készült szójatej.
Öntetek, olajok és ételízesítők, például sótlan margarin és transzzsírokat nem tartalmazó kenőanyagok; növényi olajok, például repce-, olíva-, mogyoró- vagy szezámolaj; nátriummentes, könnyű majonéz és salátaöntet; alacsony nátriumtartalmú vagy „só hozzáadása nélkül” ketchup; és ecet.
fűszerek, például fűszernövények, fűszerek vagy sómentes fűszerkeverékek; apróra vágott zöldségek, például fokhagyma, hagyma és paprika; citrom és lime; gyömbér.

Az alacsony nátriumtartalmú étrend által támogatott testrendszerek

Az alacsony nátriumtartalmú étrend által támogatott testrendszerek közé tartozik a szív- és érrendszer, az emésztőrendszer, az idegrendszer, a légzőrendszer és a csontrendszer.