Mi az agyi bénulás?
Az agyi bénulás (CP – Celebrális parézis) a neurológiai (agyi) rendellenességek egy csoportja. Ezek a rendellenességek a test mozgását és az izomkoordinációt befolyásolják. Általában csecsemő- vagy kora gyermekkorban jelentkezik, ahogy az agy fejlődik. A CP-ben szenvedő gyermekeknek merev vagy gyenge izmai lehetnek. Ez szokatlan izommozgásokhoz vezethet. A CP-s csecsemőnek a szokásosnál hosszabb időbe telhet, amíg elkezd forogni, ülni, kúszni vagy járni.
A CP lehet enyhe vagy súlyos. Az enyhe CP-vel rendelkező gyermeknek lehetnek nehézkes mozdulatai, de kevés vagy semmilyen segítségre nem szorul. A súlyos CP-s gyermek esetleg nem tud járni. Nehézségei lehetnek a beszéddel, és élethosszig tartó gondozásra és segítségre lehet szüksége.
A CP-nek 3 általános típusa van:
- A spasztikus CP a leggyakoribb forma. Az izmok megmerevedését okozza, és megnehezíti a mozgást. A testnek csak az egyik oldalát, csak a lábakat vagy az egész testet érintheti. Ez a spasztikus CP típusától és súlyosságától függ.
- A diszkinetikus CP kontrollálatlan testmozgásokat okoz. Ezek lehetnek lassúak vagy gyorsak és rángatózóak. Az egész testet érinti.
- Az ataxiás CP az egyensúlyt, a koordinációt és a mélységérzékelést érinti. Ez a CP legkevésbé gyakori formája.
Néhány gyermeknél a CP egynél több típusának jelei mutatkoznak. Ezt vegyes CP-nek nevezik.
Sok CP-ben szenvedő gyermeknek más betegségei is vannak. A leggyakoribbak közé tartoznak:
- Értelmi fogyatékosság vagy tanulási nehézségek.
- Rohamok.
- Késleltetett növekedés és fejlődés.
- Gerincdeformitások.
- Látás- vagy halláskárosodás.
- Beszédzavarok.
- Fertőzések és hosszú távú betegségek.
A Celebrális parézis tünetei
A Celebrális parézissel élő gyermekek sokféle tünetet mutatnak. A tünetek általában nem romlanak az idő múlásával. Ezek a következők lehetnek:
- Merev izmok vagy túlságosan petyhüdt izmok.
- Ellenőrizetlen mozgások.
- A koordináció hiánya.
- Nehézségek a járásban (például az egyik láb vagy lábfej húzódhat).
- Nehézségek a finommotoros irányítással (például nehézségek az írással vagy az ing begombolásával).
- Beszélési, nyelési vagy étkezési nehézségek.
- Túlzott nyáladzás.
- Rohamok.
A CP jelei általában a csecsemő életének első néhány hónapjában jelentkeznek. Gyakran a fejlődési késedelem jelei. Ez azt jelenti, hogy nem érik el a fejlődési mérföldköveket a jellemző idő alatt. Ezek a mérföldkövek közé tartozik a forgolódás, ülés, kúszás vagy járás megtanulása.
Mi okozza a CP-t?
A CP-t rendellenes agyfejlődés vagy agysérülés okozza. Az agykárosodás már a gyermek születése előtt bekövetkezhet. A születés során vagy az élet első néhány évében is bekövetkezhet. A legtöbb esetben a CP már születéskor jelen van.
Normális esetben az agy üzeneteket küld a testnek, hogy pontosan hogyan és mikor mozogjon. A CP-ben szenvedő gyermekeknél az agynak az a része sérül, amely ezeket az üzeneteket küldi. Ez befolyásolja a CP-s gyermek beszédét, járását és mozgását.
A terhes anya bizonyos fertőzései növelhetik a fejlődő gyermek agykárosodásának kockázatát, és CP-t okozhatnak. Ezek a fertőzések közé tartozik a rubeola vagy a bárányhimlő. Előfordul, hogy a baba agya nem fejlődik ki megfelelően az anyaméhben. Ez is vezethet CP-hez. Az orvosok nem tudják biztosan, hogy ez miért történik. Bizonyos esetekben összefüggésbe hozható azzal, hogy az anya bizonyos mérgező anyagoknak van kitéve.
Nehéz vajúdás vagy szülés is okozhat CP-t. Ez akkor fordulhat elő, ha a szülés során a baba agya nem jut oxigénhez. Az újszülötteknél kezeletlenül hagyott súlyos sárgaság szintén CP-t eredményezhet.
Agyhártyagyulladás vagy vírusos agyvelőgyulladás gyermekeknél CP-hez vezethet. Az agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt körülvevő hártyák gyulladását okozza. A vírusos agyvelőgyulladás az agy gyulladását okozza.
CP-t okozhatnak az élet első hónapjaiban vagy éveiben bekövetkezett agysérülések is. Ezek származhatnak balesetből vagy rázkódásból.
Sok esetben a gyermek CP-jének okát soha nem találják meg.
Kockázati tényezők
Néhány dolog növelheti a csecsemő CP kialakulásának kockázatát. A kockázati tényezők közé tartoznak:
- Fertőzés, például rubeola, a terhes anyánál.
- Az agy vérkeringési problémái a születés előtt.
- Rendellenes agyfejlődés.
- Koraszülés vagy alacsony születési súly.
- A szülés kezdetén lábakkal előre álló (farfekvéses) helyzetben lévő babák.
- Nehéz vajúdás és szülés vagy több baba megszülése.
- Mérgező anyagoknak való kitettség a terhes anyánál.
- Súlyos sárgaság az újszülötteknél.
- Fertőzések a csecsemőnél a születés után, például bakteriális agyhártyagyulladás.
- Fejsérülések a szülés után.
Hogyan diagnosztizálják a Celebrális parzéist?
A CP-t gyakran a gyermek életének első két évében diagnosztizálják. Orvosa meg fogja vizsgálni a gyermek izmait, testtartását és reflexeit. Megkérdezi Önt gyermeke fizikai fejlődéséről. Lehet, hogy idővel megfigyelik gyermekét, nyomon követve a növekedését és fejlődését. Rendelhet speciális vizsgálatokat is, például CT- vagy MRI-vizsgálatot. Ezek segítségével az orvos megállapíthatja, hogy van-e valamilyen károsodás az agyban. Ezek a vizsgálatok segíthetnek az orvosnak annak megállapításában is, hogy gyermeke tünetei nem egy másik rendellenesség következményei.
Az enyhébb tünetekkel rendelkező gyermekeknél előfordulhat, hogy csak 4 vagy 5 éves korukban diagnosztizálják a betegséget.
Megelőzhető vagy elkerülhető a CP?
A CP egyes esetei nem előzhetők meg. Ezek a terhesség vagy a szülés során fellépő komplikációk következményei, amelyeket nem lehetett előre látni.
A CP megelőzésének legjobb módja a kockázati tényezők csökkentésére irányuló intézkedések megtétele. Ezt a következőkkel teheti meg:
Fizikai egészségének megőrzése a terhesség alatt. Ez magában foglalja az egészséges táplálkozást, a testmozgást és a sok pihenést.
Folsav szedése. Ez bizonyítottan megelőzi a koraszülést, amely összefügg a CP-vel.
Minden terhesgondozáson részt vesz. Mondja el orvosának, ha valamit nem érez rendben.
Kerülje az egészségtelen szokásokat. Ide tartozik az alkoholfogyasztás, a dohányzás vagy a kábítószer-fogyasztás.
A baba megszületése után figyelje a sárgaságot. A kezeletlen sárgaság (sárga bőr) CP-hez vezethet.
Tartsa a baba oltásait naprakészen. Egyes megelőzhető betegségek, mint például a rubeola (német kanyaró), CP-t okozhatnak.
Az esetleges sérülések vagy balesetek elkerülése. Mindig rögzítse gyermekét biztonságosan az autósülésben, amikor autóban utazik. Soha ne rázza meg a gyermekét. Ez agysérülést okozhat, ami CP-t eredményezhet. Győződjön meg arról, hogy bárki, aki a gyermekére vigyáz, megbízható, és nem rázza vagy bántja a gyermekét.
Celebrális parézis kezelése
A CP-re nincs gyógymód. Ha gyermeke CP-ben szenved, orvosa segíteni fog Önnek a kezelési terv kidolgozásában. A kezelésnek javítania kell a gyermek képességeit. A terv tartalmazhat:
- Fizikoterápia: A testmozgás és az izomtréning segít gyermekének az egyensúlyban, a rugalmasságban, a koordinációban és az erőnlétben. Segíthet gyermekének megtanulni a segédeszközök használatát. Ezek lehetnek mankók, merevítők, sín, vagy szükség esetén kerekesszék.
- Logopédia: A logopédus segíthet gyermekének a beszédben vagy a jelbeszédben, a nyelésben és az evésben.
- Foglalkozásterápia: Ez megtanítja gyermekét arra, hogyan segíthet önmagáról gondoskodni. Segíthet megtanítani gyermekét az otthoni vagy iskolai napi tevékenységek elvégzésére. Segít gyermekének a finommotoros készségek, például az írás elsajátításában vagy fejlesztésében is.
- Gyógyszerek: Orvosa izomlazítókat írhat fel az izommerevség enyhítésére. Ha gyermekének rohamai vannak, orvosa görcsoldót javasolhat.
- Műtét: Gyermeke izmai vagy inai nagyon merevek lehetnek. Ez korlátozza a karok vagy lábak mozgásterjedelmét. Ezekben az esetekben orvosa műtétet javasolhat.
Élet CP-vel
Sok CP-vel élő ember élete nagy részében kezelés alatt áll. Néhányan más módszereket alkalmaznak a betegségük kezelésére. Az ortopédiai eszközök segítenek stabilizálni a mozgást. Ezek lehetnek merevítők, ékek, speciális székek, guruló járókák vagy motoros roller. Számos segédeszközt fejlesztettek ki a CP-ben és más fogyatékosságot okozó betegségekben szenvedők megsegítésére. Ezek közé tartoznak a számítógépek, szoftverek, hangszintetizátorok és képeskönyvek, amelyek segítik a kommunikációt.
Sok szülő felfedezi a kiegészítő és alternatív gyógymódokat (CAM) gyermeke számára. Bár az FDA nem hagyta jóvá ezeket a terápiákat, néhány szülő pozitív eredményekről számolt be. Néhány alternatív terápia a következő:
- Hiperbár oxigénterápia.
- Elektromos stimuláció.
- Speciális tanulási stratégiák.
- Őssejtterápia.