Bár az emberek általában azt feltételezik, hogy csak középkorú vagy idős embereknél alakul ki magas vérnyomás (hipertónia), az állapot tinédzsereknél, gyermekeknél, sőt csecsemőknél is előfordulhat.
Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége azt tanácsolja, hogy minden gyermeket évente ellenőriztessenek magas vérnyomás szempontjából, mivel az állapot felismerése és korai kezelése javítja a gyermek egészségi állapotát, és csökkenti vagy megelőzi az állapot káros hatásait.
Okok
A gyermekkori magas vérnyomást általában egy másik alapbetegség, például szív- vagy vesebetegség okozza. Ezért másodlagos magas vérnyomásnak nevezik, és amint az egészségügyi állapot megszűnik, a vérnyomás általában visszatér a normális szintre. A másodlagos magas vérnyomást a következő állapotok is okozhatják:
- Pajzsmirigy túlműködés
- mellékvese rendellenesség
- Alvási problémák, különösen alvási apnoe
- Veseartéria-szűkület
Egyes gyógyszerek növelhetik a vérnyomást, de a gyógyszer szedésének abbahagyásával a vérnyomás általában visszaáll a normális szintre.
Egyes esetekben az orvos nem tudja meghatározni, hogy mi okozza a magas vérnyomást, ilyenkor az állapotot elsődleges vagy esszenciális magas vérnyomásnak nevezik. Az elsődleges hipertónia kockázatához ismert különböző tényezők közé tartoznak:
- Túlsúly vagy elhízás (testtömegindex >25).
- Magas vérnyomás a családban
- Magas koleszterin- és trigliceridszint
- 2-es típusú cukorbetegség vagy emelkedett éhgyomri vércukorszint
Szövődmények
A magas vérnyomásban szenvedő gyermekeknél gyakran alakul ki alvási apnoe, és alvás közben rendellenesen lélegeznek, különösen, ha a gyermek túlsúlyos. Ha a magas vérnyomás felnőttkorban is fennáll, az illető fokozottan ki van téve a vesebetegség, a stroke, a szívroham és a szívelégtelenség kockázatának.
Vizsgálatok és diagnózis
A vérnyomást felfújható karmancs és vérnyomásmérő segítségével mérik. A vérnyomásmérés két mérésből áll. Az első (felső) szám a szisztolés vérnyomás mérése, amely az artériákban a szívveréskor fellépő nyomás. A második (alsó) szám a diasztolés nyomás mérése, amely az artériákban a szívverések között uralkodó nyomás.
Egyetlen vérnyomásmérés nem elegendő a magas vérnyomás diagnosztizálásához. A diagnózis felállításához,a gyermeknek legalább három orvosi látogatás alkalmával rendellenes értéket kell mutatnia, és egy látogatás során a mérést többször is elvégezhetik, hogy biztosítsák a mérés pontosságát.
Az, hogy mi számít „normális” vérnyomásnak, relatív, és függ a gyermek nemétől, korától és magasságától. Ha magas vérnyomást diagnosztizálnak, a gyermeket ezután körülbelül hathavonta kell ellenőrizni. Az orvos a következő vizsgálatokat is elvégezheti, hogy ellenőrizze, nem áll-e fenn más, a problémát esetleg okozó alapbetegség:
- Echokardiográfia a szívben történő véráramlás ellenőrzésére.
- Ultrahangvizsgálat a vesék állapotának felmérésére
- Vérvizsgálat a vérsejtszám, a vércukorszint és a vesék működésének ellenőrzésére.
- vizeletvizsgálat
Magas vérnyomás kezelése gyermekeknél
A gyermekkori magas vérnyomást általában életmódbeli változtatásokkal kezelik, például rendszeres testmozgással, szívbarát étrenddel és egészséges testsúly fenntartásával. Ha ezek az intézkedések önmagukban nem elegendőek a probléma megoldásához, a következő gyógyszerek írhatók fel:
- Vízhajtók: Ezek a vesékre hatva eltávolítják a nátriumot és a vizet, ami csökkenti a vérnyomást.
- Béta-blokkolók: Ezek csökkentik a szív munkáját, amit a vér testben történő pumpálásához kell végeznie, ezáltal csökkentik a szívverés ütemét és erejét.
- Angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlók: Ezek ellazítják az ereket azáltal, hogy megakadályozzák az ereket szűkítő vegyi anyag képződését, ezáltal javítják a véráramlást és csökkentik a vérnyomást.
- Angiotenzin II receptor blokkolók: A mechanizmus itt is ugyanaz, mint az ACE-gátlók esetében.
- Kalciumcsatorna-blokkolók: Ezek a gyógyszerek segítenek ellazítani az érizmokat és lelassítani a szívverést.