A magas vérnyomást vagy magas vérnyomást néma gyilkosnak is nevezik, mivel az esetek többségében a betegség kezdeti szakaszában nagyon kevés vagy semmilyen tünet nem jelentkezik. A tünetek akkor jelentkezhetnek, amikor már szervi károsodás áll fenn, vagy a vérnyomás elérte a nagyon magas, 180/110 Hgmm körüli szintet.
A magas vérnyomás néhány tünete a következő:
- Fejfájás – Néhány magas vérnyomásban szenvedő embernél előfordulhat fejfájás, de a fejfájás gyakran csak akkor jelentkezik, ha a vérnyomás jelentősen megemelkedett.
- Fájdalom a nyak hátsó részén
- Kipirulás és hőérzet
- Hányinger és néha hányás
- Szédülés
- Álmosság
- A súlyos magas vérnyomás hirtelen és súlyos orrvérzést okozhat.
- Szabálytalan szívverés
- Légszomj
- A tartósan magas vérnyomás szemkárosodáshoz és homályos vagy kettős látáshoz vezethet.
A magas vérnyomás hatásai
Az artériák falára nehezedő tartósan magas nyomás végül károsítja és megterheli azokat. Ez számos szövődményhez vezethet, a legismertebb szövődmény az érelmeszesedés, amely az artériákat bélelő falakban felhalmozódó zsírlerakódások vagy plakkok kialakulását jelenti. Ahogy a falak a lerakódásoktól megvastagodnak, elmeszesednek és törékennyé válnak, szűk lumenük pedig korlátozza a vér áramlását.
Az érelmeszesedés számos más betegségért, például a stroke-ért és a szívrohamért felelős. A plakk helyén kialakuló vérrög teljesen elzárhatja az artériát, ami iszkémiához vagy a szív vérellátásának hiányához vezet, ami a szívroham gyakori oka.