A hasi fájdalom vagy hasi fájdalom az oka a sürgősségi osztályon tett látogatások mintegy 5%-ának. Ez egy tünet, de alatta életveszélyes állapotot is jelezhet.
A hasi fájdalom típusai
- Néha a fájdalom akut lehet a már meglévő betegségben szenvedő betegeknél, beleértve a gyomorfekélybetegségben szenvedőket, az alkoholistáknál jelentkező akut hasnyálmirigy-gyulladást stb.
- Néha akut fájdalom jelentkezhet egy egyébként normális személynél. Ide tartoznak például a vakbélgyulladás, a gyomorhurut, az epekólika, a gasztroenteritisz stb. példái.
- Akut fájdalom előfordulhat a hasüreg sérülését követően, amely magában foglalja a máj, a lép stb. megrepedését.
Vizsgálat és diagnózis
A kivizsgálás, a sürgősségi szint, a diagnózis és a kezelés sürgőssége a fájdalom okától függ. Nem minden hasi fájdalommal küzdő betegnél van szükség diagnosztikai vizsgálatokra. Néha a diagnózishoz és a kezeléshez elegendő a klinikai értékelés önmagában.
A sürgősségi orvosok által értékelt főbb tényezők közé tartozik néhány:
- Fájdalom mértéke – a fájdalom súlyosságát a legjobban az ismert 1-10-es skálával lehet értékelni.
- Az életjelek változásai, mint a szívritmus, vérnyomás, légzésszám. Ha az életfunkciók kórosak, a szívfrekvencia meghaladja a 100 szívverést percenként, a vérnyomás 100-nál alacsonyabb (szisztolés), a légzésszám meghaladja a 20 percenkénti légzésszámot stb., akkor mélyebb okra kell gyanakodni.
- A kórtörténetben bármilyen betegség, például cukorbetegség, alkoholizmus vagy sérülés szerepelhet, amely a diagnózis felállításához támpontokat adhat.
- A fájdalom helye – hat anatómiai hely van. Ezek a következők: jobb hipochondriális régió, epigasztrium, bal hipochondriális régió, jobb ágyéki, bal ágyéki, köldöki, jobb csípő, bal csípő és hipogasztrikus régió.
- A fájdalom kezdetének jellege. A fájdalom eredhet hirtelen vagy kezdődhet lassan, idővel.
- A fájdalom jellege.
- A fájdalom kisugárzása, vagy ha a fájdalom a hátra vagy az ágyékba vándorol.
- A fájdalmat súlyosbító és enyhítő tényezők jelenléte. Például egyes fájdalmak enyhülhetnek evés után, mások pedig egy bizonyos testhelyzetben való ülés vagy fekvés után.
- Egyéb tünetek, mint például hányás, hasmenés, szédülés, vizelési fájdalom stb. jelenléte.
- Az ok diagnózisa
- Ha az ok nem állapítható meg, és a betegnek tűnik, laboratóriumi diagnosztikai módszereket lehet alkalmazni az ok felderítésére. A szokásos vizsgálatok közé tartozik a teljes vérkép, az elektrolitok vizsgálata, a vér kreatinin- és BUN-szintje, a máj- és vesefunkciós vizsgálatok stb.
- Ezután képalkotó vizsgálatokat írnak elő. Ezek közé tartozik az ultrahangvizsgálat, a hasi CT-vizsgálat, a hasi MRI-vizsgálat stb. A hasi ultrahangvizsgálat az egyik leggyakrabban alkalmazott és legjobb nem invazív technika a hasi patológia okának felderítésére.
- A patológia kimutatására vizelet- és székletvizsgálatot is előírnak a laboratóriumban. Egyéb kiegészítő vizsgálatok közé tartozik az elektrokardiográfia (EKG), az artériás vérgázelemzés (ABG) stb.
A hasi fájdalom kezelése
A fájdalmat azonnal kezeljük általában 0,5-0,1 mg/kg vagy 2-4 mg morfium-szulfáttal IV vagy IM adagban. A súlyos hasi fájdalomban szenvedő betegeknek főként intravénás úton folyadékot kínálunk. Ennek oka, hogy a súlyos hasi fájdalomban szenvedő betegek többsége dehidratált.
Antibiotikumokat írnak fel akut gyulladásos folyamatok, például epehólyaghurut, vakbélgyulladás és divertikulitis esetén. A gyomorba nazogasztrikus csövet helyezhetnek, és egyes betegeknél vérátömlesztésre is szükség lehet.
Azoknak, akiknél a hasi fájdalom sebészeti okai vannak, mint például a cholesystitis (epehólyagkő), vakbélgyulladás stb. kezeléséhez sürgősségi műtétre lehet szükség.