A köszvény az ízületi gyulladás egy fajtája, amelyet a húgysav felhalmozódása okoz az ízületekben. Általában hirtelen jelentkezik, és olyan tüneteket okoz, mint az erős ízületi fájdalom, gyulladás és bőrpír. A köszvény leggyakrabban a nagylábujjakban jelentkezik.
A szervezet húgysavat termel, amikor lebontja a purinoknak nevezett vegyi anyagokat. A purinok természetes módon fordulnak elő a szervezetben, de nagy koncentrációban egyes élelmiszerekben is megtalálhatóak. Ezen élelmiszerek túlzott fogyasztása megemelheti a szervezet húgysavszintjét, és köszvény kialakulásához vezethet.
Különböző kutatások megállapították, hogy az alacsony purin tartalmú étrend követése segíthet a húgysavszint csökkentésében. Nehéz lehet azonban tudni, hogy mely élelmiszerek biztonságosak, mivel a purintartalom a legtöbb élelmiszer csomagolásán nem olvasható.
A humusz és a csicseriborsó általában biztonságos választás a köszvényes emberek számára.
Csicseriborsó és köszvény
A purinok a szervezetben található szerves vegyületek, amelyek húgysavvá bomlanak le. Ha minimalizálod az étrendeddel bevitt purinok mennyiségét, az csökkentheti a húgysavszintet a véredben, és csökkentheti a köszvény kialakulásának esélyét.
A köszvény kockázatának kitett embereknek ajánlott napi 400 milligramm alatt tartani a napi purinfogyasztást.
A csicseriborsó és a humusz általában elég alacsony purintartalmú ahhoz, hogy a magas húgysavszintű emberek is biztonságosan fogyaszthassák.
A humusz eredetileg a Közel-Keletről származik. Általában csicseriborsót, tahinit, citromlevet, sót és fokhagymát tartalmaz. A tetejére gyakran kerül olívaolaj, petrezselyem vagy paprika.
A csicseriborsó 100 grammos adagonként kevesebb mint 50 milligramm purint tartalmaz, ami viszonylag alacsonynak számít.
A hagyományos humuszban található egyetlen másik összetevő, amely jelentős mennyiségű purint tartalmaz, a petrezselyem, amely 200-300 milligrammot tartalmaz 100 grammonként. A petrezselymet általában nagyon kis mennyiségben szórják a humusz tetejére.
A zöldségekben lévő purinok a húsokhoz képest
Úgy tűnik, hogy nem minden purintartalmú élelmiszer hat ugyanúgy a szervezetben.
Az American Journal of Lifestyle Medicine című folyóiratban megjelent tanulmányok 2017-es áttekintése szerintTrusted Source,a kutatók megállapították, hogy a húsban és tenger gyümölcseiben gazdag étrend fogyasztása magasabb húgysavszintekkel és a köszvény kialakulásának nagyobb kockázatával jár együtt.
Ugyanakkor bizonyíték van arra, hogy a purinban gazdag zöldségekben, például borsóban, babban, lencsében, spenótban, gombában és spárgában mérsékelten gazdag étrend nem jár együtt a húgysavszint emelkedésével.
Nem világos, hogy a purinban gazdag zöldségek miért nem növelik a köszvény kialakulásának kockázatát, de egyes kutatók szerint ez összefüggésben van ezen élelmiszerek rosttartalmával.
Ugyanezen tanulmányok áttekintése szerint a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a purinban gazdag étrend 1-2 héten át történő követése csak kis mértékben növeli a húgysavszintet, míg a purinszegény étrend enyhén csökkenti a húgysavszintet.
Mivel a purinszint szigorú mérése nem praktikus, a köszvény kialakulásának kockázatának kitett embereknek arra kell összpontosítaniuk, hogy megfelelő mennyiségű kalóriát fogyasszanak és testsúlyukat egészséges tartományban tartsák, miközben mértékkel fogyasztanak húst és tenger gyümölcseit.
Jó vagy rossz a humusz a köszvényre?
A Nutrients című szaklapban megjelent tanulmányok 2019-es áttekintése szerintTrusted Source,a tanulmányok többsége azt mutatja, hogy a köszvény kialakulásának kockázata csökken azoknál az embereknél, akik vegetáriánus étrendet követnek. A humusz beillesztése az étrendjébe nagyszerű módja annak, hogy tápanyagokat adjon az étrendjéhez, miközben alacsonyan tartja a purinszintet.
Egy 100 grammos adag humusz a következő vitaminok és ásványi anyagok ajánlott napi értékének több mint 10 százalékát tartalmazza:
- mangán (39 százalék)
- réz (26 százalék)
- folsav (21 százalék)
- magnézium (18 százalék)
- foszfor (18 százalék)
- vas (14 százalék)
- cink (12 százalék)
- tiamin (12 százalék)
- B6-vitamin (10 százalék)
100 gramm humuszban 7,9 gramm fehérje és 6 gramm rost található.
Ha minimalizálni szeretnéd a purinok számát a humuszban, válassz olyan típust, amelyben nincs petrezselyem.
Egyéb ételek, amelyeket köszvény esetén fogyaszthatóak
A köszvényes emberek számára a legjobb élelmiszerek a minimálisan feldolgozott, sok tápanyagot tartalmazó élelmiszerek.
A vörös és feldolgozott húsokban, finomított gabonafélékben és cukorban gazdag, tipikus nyugati étrend fogyasztása 42 százalékos esélyt jelent a köszvény kialakulására. A mediterrán étrend követése a köszvény kialakulásának csökkent kockázatával jár.
A mediterrán étrend a mediterrán országok, például Olaszország és Görögország hagyományos étkezési stílusa. Az ezekben az országokban élők jellemzően főként:
- teljes kiőrlésű gabonafélék
- diófélék és magvak
- zöldségeket
- gyümölcsök
- hüvelyesek
- baromfi
- halak és tenger gyümölcsei
- tojás
- tejtermékek
- fűszernövények és fűszerek
- egészséges zsírok, például extra szűz olívaolaj és avokádó
Ezen élelmiszerek többsége jó választás a köszvényes emberek számára.
Különösen a lazacnak viszonylag alacsony a purintartalma más halakhoz és tenger gyümölcseihez képest.
Korlátozott mennyiségű kutatás van arra, hogy a C-vitamin csökkentheti a húgysavszintet, de több érdemi kutatásra van szükség ennek az állításnak az alátámasztására.
Köszvény esetén kerülendő élelmiszerek
A magas purintartalmú élelmiszerek, amelyeket a köszvény kockázatának kitett embereknek kerülniük vagy minimalizálniuk kell, a következők:
- szalonna
- vadhúsok, kivéve a fácánt, a vadhúst és a borjúhúst
- egyes halfajták, beleértve a következőket:
- hering
- pisztráng
- szardínia
- szardella
- foltos tőkehal
- tonhal
- bizonyos tengeri herkentyűk, többek között:
- fésűkagyló
- rák
- garnélarák
- ikra
- hozzáadott cukor
- cukros italok
- élesztő
- alkohol (különösen sör)