A karfiolrizs egy népszerű, alacsony szénhidráttartalmú rizspótló étel, amelyet friss karfiol aprításával vagy reszelésével készítenek.

Az így kapott étel nemcsak vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, hanem a rizs kinézetét és tapintását is – a kalóriák és szénhidrátok töredéke mellett. Nyersen vagy főzve is fogyasztható.

karfiolrizs készítése

Kalória- és szénhidráttartalom

A karfiolrizs csészénként (107 gramm) – nyersen és főzve egyaránt – 25 kalóriát tartalmaz, így mindössze 10-20%-át adja annak a kalóriamennyiségnek, amit ugyanennyi főtt rizsből bevinnél. Emellett  hidratáló hatású, mivel tömegének több mint 90%-át víz alkotja.

A kutatások az olyan alacsony kalóriatartalmú, vízben gazdag ételeket, mint a karfiol, összekapcsolják a fogyással, mivel csökkenthetik az éhségérzetet és fokozhatják a teltségérzetet. Mindkét tényező csökkentheti a kalóriabevitelt.

Ráadásul a karfiolrizs alacsony szénhidráttartalmú. Csészénként (107 gramm) mindössze 3 gramm nettó szénhidrátot tartalmaz – 18-szor kevesebb szénhidrátot, mint ugyanennyi rizs.

A nettó szénhidrát kifejezés azt méri, hogy a szervezeted végül hány szénhidrátot emészt meg. Ezt úgy számítják ki, hogy az élelmiszer összes szénhidrátjából kivonják a rostok grammjait.

Bár a szénhidrátok a szervezeted egyik elsődleges energiaforrását jelentik, sokan követnek alacsony szénhidráttartalmú diétákat, például a ketogén diétát, hogy megpróbáljanak fogyni. Így a karfiolrizs különösen hasznos lehet azok számára, akik csökkenteni szeretnék a szénhidrátbevitelüket.

Tápanyag tartalom:

A karfiolrizs tápanyagokban és jótékony növényi vegyületekben gazdag. Egy nyers csésze (107 gramm) tartalmaz:

Kalória: 27
Fehérje: 2 gramm
Zsír: kevesebb mint 1 gramm
Szénhidrát: 5 gramm
Rost: 2 gramm
C-vitamin: a napi ajánlott érték 57%-a.
Folsav: a napi ajánlott érték 15%-a
K-vitamin: a napi ajánlott érték 14%-a
Pantoténsav: a napi ajánlott érték 14%-a.
B6-vitamin: a napi ajánlott érték 12%-a
Kolin: a napi ajánlott érték 9%-a
Mangán: a napi ajánlott érték 7%-a
Kálium: a napi ajánlott érték 7%-a
A karfiolrizsben található rostok segítenek táplálni az egészséges bélbaktériumokat, csökkentik a gyulladást és elősegítik az emésztés egészségét.

Tanulmányok a rostban gazdag zöldségeket, mint a karfiol, a betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség, a rák és a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával hozzák összefüggésbe. A rostok elősegítik a teltségérzetet is, ami segítheti a fogyást.

Ezenkívül a karfiol az egyik legjobb növényi kolinforrás – egy olyan tápanyag, amely létfontosságú a szív, a máj, az agy és az idegrendszer számára.

Ezenkívül, a többi keresztesvirágú zöldséghez hasonlóan, gazdag glükozinolát és izotiocianát antioxidánsokban, amelyek leküzdik a gyulladást, és még a rákos sejtek növekedését is lassíthatják.

Egyéb antioxidánsai, köztük a C-vitamin, a flavonoidok és a karotinoidok csökkenthetik az olyan betegségek kockázatát, mint a szívbetegségek.

A karfiolrizs elkészítése

A karfiolrizs könnyen elkészíthető.

Kezdd azzal, hogy alaposan megmosol és megszárítasz egy fej karfiolt, mielőtt eltávolítanád a zöldjét. Ezután vágd a fejet négy nagy darabra, és reszeld le mindegyiket egyenként egy  reszelőn.

A sajtreszeléshez általában használt közepes méretű lyukak általában olyan darabokat eredményeznek, amelyek a legjobban utánozzák a főtt rizs állagát.

Alternatív megoldásként használhatod az élelmiszer-feldolgozó reszelős tartozékát, vagy a nagysebességű turmixgép pulzálós beállítását, hogy gyorsabban felaprítsa a karfiolt. Ne feledd, hogy ezek a technikák kissé kevésbé pelyhes végterméket eredményezhetnek.

Miután felaprítottad, távolítsd el a felesleges nedvességet a rizsből egy nedvszívó konyharuhába vagy egy nagyméretű papírtörlőbe nyomva. Ez segít megelőzni a nedvesedést.

A karfiolrizs frissen fogyasztható a legjobban. Bár akár 5 napig is eláll a hűtőben, azonban kellemetlen kénszaga lehet.

Ha azonnal megfőzzük és lefagyasztjuk, ez a szag korlátozható. A karfiolrizs akár 12 hónapig is biztonságosan lefagyasztható.

Hogyan kell megfőzni és fogasztani a karfiolrizst

A karfiolrizs sokoldalúan felhasználható számos ételhez.

Fogyaszthatod nyersen, vagy megpárolhatod egy nagy serpenyőben. Ehhez közepes lángon hevíts fel egy kis olajat, adja hozzá a karfiolrizst és  fűszereket, majd fedd le fedővel. Nem kell vizet hozzáadni, mivel ez a zöldség eleve vízben gazdag.

Főzd 5-8 percig, időnként megkeverve, amíg a „szemek” kissé megpuhulnak.

A karfiolrizs kiválóan helyettesítheti a rizst és más gabonaféléket olyan ételekben, mint a sült rizs, rizottó, tabouleh, rizssaláta, töltött zöldségek, sushi, rizsfőzelék és kevert sültek. Burrito-tálakhoz, levesekhez és ragukhoz is adhatja.

Továbbá tudsz készíteni belőle zabkását vagy pizzatésztát.