A depresszió egy hangulatzavar, amely rengeteg felnőttet érint. A tényleges szám azonban vélhetően sokkal magasabb, mivel sok depressziós ember különböző okokból nem keres kezelést.
Az alábbiakban a depressziós zavarok öt osztályozását mutatjuk be, amelyek közös jellemzői a szomorúság, az ingerlékeny hangulat, az üresség érzése és a működést befolyásoló kognitív változások.
- súlyos depressziós zavar (MDD)
- zavaró hangulati diszregulációs zavar
- tartós depressziós zavar
- premenstruációs diszfóriás zavar
- más betegség miatt kialakult depressziós zavar
A depressziós zavarokat gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel kezelik. Az életmódbeli módosítások, beleértve az étrendi változtatásokat és bizonyos táplálékkiegészítők szedését, szintén segíthetnek a depresszióban szenvedőknek.
A kutatások például azt mutatják, hogy bizonyos vitaminok, ásványi anyagok, gyógynövények és egyéb vegyületek különösen hatékonyak lehetnek a depressziós enyhítésében.
1. Omega-3 zsírsavak hatása a depresszióra
Az omega-3 zsírsavak esszenciális zsírok, ami azt jelenti, hogy külső tápanyagforrásból tudunk hozzájutni. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az omega-3 kiegészítők segíthetnek a depresszió kezelésében.

Egy 638 nő bevonásával végzett, randomizált kontrollvizsgálat 2020-as elemzése szerint az omega-3 zsírsav-kiegészítők jelentősen javították a depressziós tüneteket terhes és szülés utáni nőknél.
A vizsgálatban az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) magasabb arányát tartalmazó kiegészítők különösen hatásosak voltak. Az EPA és a DHA az omega-3 zsírsavak két típusa, mindkettő gyakori a tenger gyümölcseiben.
Egy másik 2160 résztvevőt érintő kutatás megállapította, hogy az omega-3 étrend-kiegészítők összességében pozitív hatást gyakoroltak a depressziós tünetek kezelésére.
Konkrétan a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy azok az omega-3 készítmények voltak a leghatékonyabbak, amelyek 60% vagy több EPA-t tartalmaztak napi 1 grammos adagban.
Míg ezek az eredmények ígéretesek, más tanulmányok vegyes eredményekre jutottak. Egy 2019-es tanulmány például azt találta, hogy az omega-3-kiegészítők nem csökkentették a depressziós tüneteket az MDD-ben szenvedő gyermekek és serdülők körében.
Összességében az omega-3-kiegészítők jól kiegszítése az egészséges étrendnek, ha abból hiányzik a zsíros, tengeri hal. Bizonyos populációkban segíthetnek a depresszió kezelésében is.
2. NAC (N-acetil-cisztein)
A NAC az L-cisztein és a glutation aminosavak előanyaga. A glutationt az egyik legfontosabb antioxidánsnak tartják a szervezetben, és kritikus fontosságú a gyulladás szabályozásában és a sejtek oxidatív károsodás elleni védelmében.
A NAC szedése bizonyítottan számos egészségügyi előnnyel jár, többek között növeli a szervezet glutationszintjét.
A kutatások azt mutatják, hogy a depresszióban szenvedő embereknél nagyobb valószínűséggel magasabb a gyulladásos citokinek, például a C-reaktív fehérje, az interleukin-6 és a tumor nekrózis faktor-alfa szintje. A NAC szedése segíthet a gyulladás csökkentésében és a depressziós tünetek enyhítésében.
Mi több, a NAC javíthatja a neurotranszmitterek diszregulációját a pszichiátriai rendellenességekben szenvedőknél. Az olyan neurotranszmitterek, mint a dopamin és a glutamát diszregulációja összefüggésbe hozható többek között a hangulatzavarokkal és a skizofréniával.
Végül egy öt tanulmányt vizsgáló 2016-os áttekintés arra a következtetésre jutott, hogy a NAC-kezelés jelentősen csökkentette a depressziós tüneteket és javította a depresszióban szenvedők működését a placebokezeléshez képest. Ráadásul a NAC-kiegészítők biztonságosak.
A napi 2-2,4 grammos adagok feltehetően segítenek a pszichiátriai rendellenességek, például a depresszió kezelésében.
3. Sáfrány hatása a depresszióra
A sáfrány egy élénk színű fűszer, amely tele van antioxidáns vegyületekkel, köztük a karotinoidokkal, a krocin és a krocetin. Érdekes módon a sáfrány ígéretesnek bizonyult a depresszió természetes kezelésére.
Tanulmányok megfigyelték, hogy növeli a hangulatjavító szerotonin neurotranszmitter szintjét az agyban. Bár nem tudni pontosan, hogyan működik ez a folyamat, úgy gondolják, hogy a sáfrány gátolja a szerotonin visszavételét, ezáltal tovább tartja azt az agyban.
Öt randomizált, kontrollált vizsgálat elemzése szerint a sáfrány kiegészítése jelentősen csökkentette a depressziós tüneteket MDD-ben szenvedő felnőtteknél a placebo kezelésekhez képest.
Mi több, az áttekintés megállapította, hogy a sáfrány-kiegészítők hasonlóan hatékonyan csökkentették a depressziós tüneteket, mint az antidepresszáns gyógyszerek.
A kutatók azonban elismerték, hogy nagyobb, hosszabb követési idővel rendelkező vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy jobban meg lehessen ítélni a sáfrány képességét a depresszió kezelésében.
4. D-vitamin
A D-vitamin kritikus fontosságú tápanyag, amely számos alapvető szerepet játszik a szervezetben. Sajnos sok embernek nincs elegendő D-vitamin szintje, beleértve a depresszióban szenvedőket is.
A kutatások azt mutatják, hogy a depresszióban szenvedő embereknél nagyobb valószínűséggel alacsony vagy hiányos a D-vitaminszint. Az érintettek D-vitaminszintje általában alacsonyabb, mint az általános népességé, és a legalacsonyabb szintekkel rendelkező embereknél általában a legjelentősebbek a depressziós tünetek is
A D-vitamin számos mechanizmuson keresztül küzdhet a depresszió ellen, többek között a gyulladás csökkentésével, a hangulat szabályozásával és a neurokognitív diszfunkcióval szembeni védelemmel.
Négy randomizált, kontrollált vizsgálat 2019-es áttekintése szerint a D-vitamin-kiegészítők klinikai előnyökkel jártak a súlyos depresszióban szenvedőknél.
Emellett egy 2020-as, D-vitaminhiányos depressziósok körében végzett vizsgálat megállapította, hogy a szokásos kezelés mellett egyszeri 300 000 NE D-vitamin injekció beadása jelentősen javította a depressziós tüneteket, az életminőséget és a betegség súlyosságát.
Egy 61 vizsgálatot vizsgáló 2020-as áttekintés azonban arra a következtetésre jutott, hogy bár a D-vitamin szintje összefügg a depressziós tünetekkel, és a kiegészítők segíthetnek, több bizonyítékra van szükség ahhoz, hogy a D-vitamin a depresszió általános kezelésére ajánlható legyen.
5. Rhodiola (Rhodiola rosea)
A Rhodiola egy olyan gyógynövény, amely számos potenciális egészségügyi előnnyel hozható összefüggésbe, ha étrend-kiegészítő formájában szedjük. Ezek közé tartozik a depressziós tünetek csökkenése és a stresszre adott jobb válaszreakció, ami segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszes helyzetekhez.
A gyógynövény antidepresszáns hatást fejthet ki azon képességén keresztül, hogy fokozza az idegsejtek kommunikációját és csökkenti a hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg (HPA) tengely túlműködését.
A HPA tengely egy összetett rendszer, amely a szervezet stresszre adott válaszát szabályozza. Kutatások szerint a HPA tengely túlműködése összefüggésbe hozható a súlyos depresszióval.
Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a rhodiola kiegészítése jótékony hatással lehet a depresszióban szenvedőkre.
Egy, 57 depressziós emberen végzett vizsgálat például azt találta, hogy a napi 340 mg rhodiola-kivonattal 12 héten át végzett kezelés a depressziós tünetek klinikailag jelentős csökkenéséhez vezetett.
Mi több, bár a rhodiola kezelés kevésbé volt hatékony, mint a Sertraline nevű antidepresszáns gyógyszer, sokkal kevesebb mellékhatást okozott.
Egy másik tanulmány szerint a rhodiolából és sáfrányból álló étrend-kiegészítő 6 hét után jelentősen csökkentette a depressziós és szorongásos tüneteket enyhe vagy közepesen súlyos depresszióban szenvedő felnőtteknél.
6. B-vitaminok
A B-vitaminok fontos szerepet játszanak a neurológiai működésben és a hangulatszabályozásban. A B-vitaminok, köztük a folsav, a B12 és a B6, szükségesek az olyan neurotranszmitterek termeléséhez és szabályozásához, mint a szerotonin, a gamma-aminovajsav (GABA) és a dopamin.
A kutatások azt mutatják, hogy a B12-vitamin és a folsav hiánya növelheti a depresszió kockázatát, és e tápanyagok pótlása segíthet csökkenteni a depressziós tüneteket bizonyos populációkban.
A folsavpótlás például csökkentheti a kezelésre rezisztens depresszió tüneteit azoknál a gyermekeknél és felnőtteknél, akik olyan genetikai mutációval rendelkeznek, amely befolyásolja a folsav-anyagcserét.
A B12-vitamin pótlása szintén csökkentette a depressziós tüneteket az MDD-ben szenvedőknél, ha antidepresszáns gyógyszerekkel együtt alkalmazzák.
Egy 2020-as áttekintés hasonlóképpen azt sugallta, hogy a B12-vitamin-kiegészítők korai szedése késleltetheti a depresszió kialakulását és javíthatja az antidepresszáns gyógyszerek hatását.
A B6-vitamin más tápanyagokkal, köztük triptofánnal és a B3-vitamin egy nikotinamid nevű formájával kombinálva szintén javítja a depressziós tüneteket.
7. Cink
A cink egy olyan ásványi anyag, amely kritikus fontosságú az agy egészségéhez és a neurotranszmitter átvitel szabályozásához. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is büszkélkedhet.
A cinkhiány szoros összefüggésben áll a depresszió fokozott kockázatával és a depressziós tünetek súlyosságával.
Egy, 17 főt vizsgáló tanulmány megállapította, hogy a vér cinkszintje körülbelül 0,12 µg/ml-rel alacsonyabb volt a depresszióban szenvedőknél, mint azoknál, akik nem szenvedtek depresszióban. A tanulmány a nagyobb cinkhiányt a depressziós tünetek fokozódásával is összefüggésbe hozta.
Hasonlóképpen, egy négy randomizált kontrollvizsgálatot tartalmazó áttekintés azt találta, hogy amikor a résztvevők antidepresszáns gyógyszereik mellett cink-kiegészítőket szedtek, jelentősen csökkentek a depressziós tünetek.